łosie pod Garwolinem

W lasach w okolicy Garwolina od pewnego czasu regularnie widywane są łosie. Spotykają je grzybiarze, spacerowicze, a także kierowcy. Skąd się tu wzięły i dlaczego warto na nie uważać?

  Łoś (Alces alces) to gatunek ssaka kopytnego z rodziny jeleniowatych. Jest największym gatunkiem jelenia i jeden z największych kopytnych na świecie. Samce osiągają wysokość w kłębie od 1,8 do 2,3 metra i ważą od 380 do 700 kg. Samice są mniejsze i osiągają zwykle wysokość w kłębie od 1,4 do 1,8 metra i ważą od 200 do 400 kg. Łosie mają długi pysk, szerokie uszy i nogi zakończone kopytami. Samce posiadają charakterystyczne poroże, które może osiągać rozpiętość do 2 metrów.

Idziesz na spacer do lasu? Bądź uważny.

  Łosie są szeroko rozpowszechnione w Polsce i występują w lasach na całym obszarze kraju, zarówno w lasach iglastych, jak i liściastych. Jednak największe populacje łosi występują na obszarach Puszczy Białowieskiej, Kampinoskiego Parku Narodowego, Biebrzańskiego Parku Narodowego oraz Puszczy Knyszyńskiej. Od pewnego czasu łosie są regularnie widywane w lasach w okolicy Garwolina. Spotykano zarówno pojedyncze sztuki jak też dorosłe osobniki z jednym młodym. Przykładem jest las w pobliskiej miejscowości Sawiny. Jesienią 2022 łoś zaatakował tu grzybiarza, przewrócił go trącają łopatą swoich rogów. Na szczęście ta groźna sytuacja nie skończyła się tragicznie. Innym razem łoś przestraszył osobę poruszającą się konno po sławińskim lesie. Wystraszony koń zrzucił jeźdźca na ziemię. Warto zatem uważać na łosie i być czujnym podczas rodzinnych spacerów.

 

Łoś – zagrożenie dla kierowców

  O tym, że łosie mogą stanowić poważne zagrożenie drogowe warto pamiętać podczas jazdy samochodem przy granicy lasu. Łoś jest większy i cięższy od konia. Spotkanie z nim może zakończyć się tragicznie, zwłaszcza, gdy kierowca nie zdąży wyhamować. |Miejmy to na uwadze podczas jazdy samochodami w pobliżu lasów.

 

Łosie w okolicach Garwolina. Skąd się tutaj wzięły?

  Tak naprawę nie do końca wiadomo, dlaczego w ostatnim czasie wzrosła liczba łosi w naszej okolicy. Wiadomo, że las jest ich naturalnym środowiskiem, jednak w ostatnich kilkudziesięciu latach łosie nie były spotykane aż tak często pod Garwolinem. Niewykluczone, że wpływ na pojawienie się tych ogromnych roślinożerców miały prace związane z budową drogi ekspresowej S17 z Warszawy w kierunku Lublina, która przecina także Garwolin. Prawdopodobnie droga ograniczyła możliwości przemieszczania się tych zwierząt, które przywędrowały pod Garwolin ze znajdującego się pod Warszawą Mazowieckiego Parku Krajobrazowego. Bądźmy zatem czujni! Obserwujmy piękno i majestat tych zwierząt, ale pamiętajmy o bezpieczeństwie naszym o ich samych.